A brief coachingról
A brief coachingról
Gyermekkorunktól azt hallottuk, hogy a probléma megoldásához annak okain keresztül vezet az út, tehát az okok feltárása és megszűntetése nélkül nem lehet megoldani egy-egy helyzetet. Talán nem könnyű belátni, hogy egy-egy ilyen kőbe vésett paradigma nem is annyira evidens. Nekem sem ment könnyen… Amikor először olvastam a brief coachingról, amit megoldásfókuszú rövidterápiának is neveznek, valószínűleg hasonlóan értetlenkedő arcot vágtam mint most Te, de nem hagyott nyugodni a dolog…
Hogyan is kezdődött ez az egész brief coaching?
„A megoldásközpontú eljárásmód az 1980-as évek elején Milwaukee városában (USA) alakult ki az Insoo Kim Berg és Steve de Shazer körül szerveződő kutatócsoportban. Megpróbáltak rájönni, mi hasznos az ügyfél és a tanácsadó viszonyában, ha a cél az, hogy a kliens elkezdje eredményesen azt tenni, amit el akar érni. Megoldások (fel)találására koncentrálva az átlagos konzultációs időt mintegy 70%-kal sikerült csökkenteniük, mégpedig ugyanolyan eredményességi mutatók mellett, mint amelyek a terápia hagyományos formáit jellemezték. A munka során saját segítő beszélgetéseiket vizsgálták meg: melyik kérdések és módszerek vezettek hasznos eredményekhez az ügyfelek életében? A beszélgetésnek azon egyszerű elemei, melyekkel a sokéves finomítás és további egyszerűsítés után előálltak, paradigmaváltást jelentenek abban, ahogy maradandó változást igyekszünk előmozdítani.” (Peter Szabó – Daniel Meier – Hankovszky Katalin: Rövid és tartós coaching, Megoldásközpontú beszélgetések, SolutionSurfers Magyarország, 2018, 9-10. kiemelések tőlem)
Miben különbözik a megoldásfókusz a többi coaching irányzattól?
Maga a brief coaching kialakulása is jelzi, olyan „módszerről” van szó, amely nem elméletek gyakorlati alkalmazásával dolgozik, hanem azzal, ami kipróbálva már hasznosnak bizonyult az ügyfél számára. A tapasztalat pedig azt mutatja, hogy a megoldás nem a probléma szintjéről érhető el a legrövidebb úton, hanem a saját szintjéről, arról a szintről, ahol a probléma még vagy már nem létezik. Ennek a szintnek a kidolgozása az, ami a brief coaching lényegi eleme: egy-egy új kezdetre adunk alkalmat…
Az a közös előfeltevésünk, hogy
- mindenki a saját ügyének legjobb szakértője (ezért nem adunk tanácsot),
- képes észrevenni a változás jeleit (erre kérdezünk),
- rendelkezik a szükséges erőforrásokkal (ezt segítünk észrevenni),
- képes felbátorodni (ennek örülünk),
- és cselekedni is azért (ennek még jobban), hogy saját legszebb reményeit beteljesítse (amit pedig megünneplünk… 🙂
…én azért dolgozom, hogy ezen az úton elkísérhessem ügyfeleimet. El tudod képzelni, hogy anélkül oldj meg egy kihívást jelentő helyzetet, hogy a problémát akár meg sem említed?
Volt, aki így élte ezt meg:
„Az elmúlt hetekben, hónapokban, a következő kérdéseket teszik fel a kollégáim, barátaim.
,,Anikó megváltoztál, sokkal magabiztosabb vagy, mi történt?,, ,,Nem tudom, hogy bírod kezelni ezt a helyzetet, én már rég kikészültem volna. Nem idegesítenek a munkahelyi problémák?,,
Erre mindig azt mondom, hogy van egy nagyon jó coach-om.
Gyakran azt a választ kapom erre, hogy ,,persze úgy könnyű, ha valaki megmondja, mit kell tenned”, pedig ez nem erről szól, inkább arról, hogy segít megtalálni a válaszokat, megoldásokat, amik benned vannak, csupán nem látod, mert túl sok stressz, túl sok a munka, vagy nem látod, mert ezer éve nem tetted fel magadnak a kérdést, ,,Mit is szeretnék?”
Többet kaptam, mint ami a legszebb reményem volt. A barátaimnak és a kollégáimnak is csak annyit mondok, hívd fel, kérj egy időpontot, és meglátod! :)” Kacsik Anikó (34)